Tarihi Rüşvet Operasyonu: 15 Bin Şüpheli İşlem Yapılmış

Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunan bir noterde işlem sayısının artmasından şüphelenen polis ekiplerinin yaptığı operasyon, inanılmaz bir rüşvet ağını ortaya çıkardı. Nevşehir merkezli operasyon 76 ile yayıldı ve toplam 15 bin şüpheli işlemde 147 milyon kamu zararı tespit edildi. 234 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Türkiye’de yakın dönemin en büyük rüşvet operasyonlarından biri gerçekleştirildi.

Yapılan çalışmada Nevşehir Avanos Noterliği tarafından; İlk tescilde araç bilgilerinin projesine aykırı girilmesi (ağırlık, kullanım amacı, vb), teknik değişiklik (yakıt sistemi, vites, vb), cins değişikliği (okul taşıtı, hususi/ticari araç, vb), tadilat (renk değişikliği, koltuk ekleme, vb) işlemlerinde usulsüzlükler yapıldığı tespit edildi.

Avanos Noter Vekili İsmail Vural ve aracılara yönelik 2 aylık teknik ve fiziki takip neticesinde; 15 bin işlemin rüşvet karşılığında usulsüz yapıldığı; 147 milyon TL kamu zararına neden olunduğu tespit edildi. Bu arada 406 milyon TL haksız çıkar sağlandığı, karşılığında yaklaşık 225 milyon TL rüşvet alındığı anlaşıldı. Yapılan soruşturmanın toplam mali boyutunun ise 778 milyon TL’yi bulduğu açıklandı.

İsmail Vural’ın Avanos Noter Vekili olarak görevlendirildiği Ağustos 2023′ ten itibaren usulsüz işlemlerde ciddi artış olduğu, tespit eden polis ekipleri Avanos Noterliğinin; 2021 yıl yevmiye numarasının 8 bin 956, 2022 yılında 11 bin 78, ve 2023 yılının 11 ayında ise 12 bin 783 olduğu, ayni yoğunlukta işlemin devam etmesi halinde 2023 yıl yevmiye sayesinin 14 bin civarına ulaşabileceği, belirtildi.

Avanos Noter vekili İsmail Vural ve rüşvete aracılık yapan 8 şüphelinin banka hesaplarının yanı sıra, araçlarına ve gayrimenkullerine el konuldu. Ayrıca 3. kişiler üzerine kaydettirdikleri 2 lüks araca ve 2 adet arsaya da tedbir konuldu.

Operasyondan görüntüler ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x