Sadece kış aylarında başınıza gelen 7 durum! Soğuk hava kalori yakmayı kolaylaştırıyor

1- Dil normalden daha fazla çalışır

Dondurucu soğuk dudaklarınızın kurumasına neden olur ve dudaklarınızı nemlendirmek için sık sık yalamak istersiniz. Bu alışkanlık size geçici bir rahatlama sağlasa da aslında dudaklarınızın çatlamasına neden olabilir. Tükürük çok çabuk buharlaşır ve dudaklarınızı eskisinden daha kuru bırakır. Ayrıca hassas dudaklarınız için çok sert olan ve onların rahatsız olmasına neden olabilecek birçok enzim içerir. Tüm bu süreçte diliniz hiç çalışmadığı kadar çok çalışır.

2- Dişler daha çok acır

Diş hassasiyetiniz varsa dışarısı çok soğuk olduğunda keskin, delici bir ağrı yaşayabilirsiniz. Soğuk hava dişin derinliklerindeki sinirlere ulaşarak dişlerinizin ağrımasına neden olabilir. Diş hekimleri, dışarıdayken burnunuzdan nefes almanızı, ağzınızı sıcak tutmak ve hassas dişlerinizi kışın soğuğundan korumak için ağzınıza bir atkı sarmanızı önerir.

3- Kan şekeri yükselebilir

Soğuk hava vücudunuzu kan şekeri seviyenizi yükselten stres hormonlarını salgılamaya teşvik eder. Çoğu kişi için sıcaklık düştükçe kan şekeri de artar çünkü hava soğuk olduğunda dışarı çıkıp egzersiz yapma motivasyonumuz azalır. Fiziksel aktivite kan şekerinizi düşürdüğü için doktorlar şeker seviyenizi kontrol altında tutmak için kışın evde egzersiz yapmanızı önerir.

4- Kilo kaybı yaşanabilir

Birçok insanın kışın kilo aldığı doğru olsa da, soğuk havalarda vücudun kalori yakması da daha kolay oluyor. Vücudumuz soğuk havaya uyum sağladığında ısı üretir ve ekstra enerji yakar. Soğuğa uyum sağlamak için titrediğimizde aslında ısı üretmek için daha fazla kalori yakarız.

5- Ciltte kırışıklıklar artar

Artan kırışıklıklar için tamamen kışı suçlayamayız ancak cildimiz soğuk mevsimde hasara karşı daha savunmasızdır. Soğuk aylarda havadaki nem oranı düştüğü için cilt kurumaya başlar. Yeterince su tutamaz ve bunun sonucunda kurur ve daha fazla kırışmaya yatkın hale gelir

6- Daha kolay susuz kalınır

Kış aylarında nadiren susuyoruz ve çoğu zaman yeterince su içmeyi unutuyoruz. Soğuk havalarda daha az terlediğimiz için yeterince sıvı aldığımızı düşünerek daha az içme eğilimindeyiz. Ancak daha az susadığınızı hissetmek vücudunuzun daha az suya ihtiyaç duyduğu anlamına gelmez ve vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu doğru miktarda suyu içmeniz önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x