Rus istihbaratı: Batı, Zelenskiy’i indirmek istiyor

Rusya Dış İstihbarat Direktörü Sergey Narişkin, Batılı ülkelerin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’den memnun olmadığını öne sürdü.

Narişkin, Batı’nın Zelenskiy yerine farklı bir ismi Ukrayna’nın başına geçirmek istediğini, Ukrayna liderininin artık Batı’nın çıkarlarını temsil etmediğine inandığını söyledi.

Batı’nın, Zelenskiy’nin Rusya’yla savaşta kendi gücünü gösterme konusunda fazla ileri gittiğine inandığını kaydeden Rus yetkili, Rusya’yla barış istenmesi durumunda Zelenskiy’nin müzakerelerde “kullanışlı” olamayacağını ifade etti. Narişkin, ABD’nin Ukrayna’daki savaşın gidişatından memnun olmadığını ve Rusya’yla anlaşmaya yakında sıcak bakabileceğini de belirtti.

UKRAYNA İÇİNDE DE ELEŞTİRİLER ARTIYOR

Rus istihbaratına göre Zelenskiy yerine geçebilecek isimler geçen ay Brüksel’de düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısında da ele alındı. Bu isimler arasında Genelkurmay Başkanı Valeri Zaluzhny, askeri istihbarat yetkilisi Kirill Budanov ve Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko yer alıyor.

Son dönemde Batı’dan silah taleperini artıran Zelenskiy, bugün Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

Ukrayna’nın Rus birliklere karşı birkaç aydır sürdürdüğü karşı taarruzda başarısız olması, Batı’da da kaygıya yol açmıştı. Ukrayna basınına göre ülke içinde Zelenskiy’e eleştiriler artarken anketlerde de Genelkurmay Başkanı Zaluzhny’nin olası bir seçimde Zelenskiy’i yeneceği sonucu çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x