Kadir Has Üniversitesi Öğrencileri Hocalarına Sahip Çıktı

Kadir Has Üniversitesi’nde ibadethane olarak geçen odanın önünde ayakkabılarını çıkaran öğrenciler ile odaya ayakkabı ile giren akademisyen arasında tartışma yaşandı. Üniversite, sosyal medyaya yansıyan görüntülere dair inceleme başlattığını duyurdu.

Öğrenciler de bir açıklama yaparak hocalarına sahip çıktıklarını duyurdular. Öğrenciler açıklamda can güvenliklerini tehdit altında olduğunu belirtti.

Üniversite öğrencisi okulun Hukuk Fakültesi akademisyenlerinden bir hocaya provakatif bir linç kampanyası düzenlendiğini belirterek yaşanan olayı şu şekilde anlattı:

“Okulumuzda iki adet (biri kadınlar, biri erkekler için olmak üzere) ibadethane odası bulunmaktadır. Altını çizmek istiyorum, mescit değil ibadethane odası. Bu ibadethane odalarının içlerinde seccade, ayakkabılık vb. eşyalar bulunmasına rağmen, çok uzun süredir namaz kılınırken ayakkabılar kapının önüne bırakılıyordu. Hem inanılmaz kötü kokuyor, hem de görüntü kirliliği oluşturuyordu. Çok defa uyarıda bulunulmasına rağmen bu böyle devam etti.

Konuda ismi geçen hocamızın da ofisinin bulunduğu kattaki erkek ibadethanesinin önünde, yine 10’a yakın çift ayakkabı olması nedeniyle hocamız 2 gün önce, artık sabır noktası da taştığından mütevellit, bu ayakkabıların birini içeri atıyor ve ayakkabılarını içeri almalarını, içeride zaten halihazırda bir ayakkabılık bulunduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Bu eylem sonrasında içerideki namaz kılan kişiler hocamıza sesini yükseltmeye başlıyor, olayı farklı yerlere yönlendirmeye çalışıyor ve aralarında bir sürtüşme çıkıyor. Bu olaydan sonraki günlerde bu öğrenciler hocanın odasına gidiyor. Hatta hocanın odasına gitmeden önce okulumuzun Instagram “@kadirhasunitirafta” hesabında, bunun hesabını soracağız, hocanın odasına gideceğiz, bakalım bize de söylesin gibisinden tehdit içerikli mesajlar yazıyorlar.

Hocanın odasına gidiliyor ve tehdit içerikli konuşmalar yapılıyor hocamıza karşı. Hocamız da geri konuşmak ve anlaşmak, uzlaşmak isteyince ibadethane odasının içine giren öğrencilerin yanına geliyor. Fakat yine provakatif bir şekilde kendisine hakaretler ediliyor, namazlarının engellenmeye çalışıldığı iddia ediliyor. Geri tüm konuşmalar ilettiğim videoda bulunmakta. Hocamızı videoya çekip, üzerine yürüyüp, manipüle etmeye çalışıyorlar. Hoca ibadethaneye giriyor, nasıl içeri ayakkabılarla girersiniz diye bağırışmalar başlıyor. Hoca da burası mescit değil, senin ibadethanense benim de ibadethanem, sen seccadende istediğin kadar namazını kıl, benim buraya ayakkabı ile girmem hiç bir şey ifade etmiyor diye kendini gayet doğru bir şekilde savunuyor.

Bu olaylar sonrasında başta Twitter olmak üzere bir çok mecrada hocamıza karşı iğrenç küfürler, hakaretler ve tehditler savruluyor. İslami hareket sayfaları olayları tamamen çarpıtarak hocamızı ve okulu hedef gösteriyor.

2 saat önce okulumuzun önünde bu kesim toplandı ve protesto

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x