İsrail ateşkesin acısını Batı Şeria’dan çıkarıyor! Yüzlerce Filistinli gözaltında, 2 genç öldürüldü

İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalara cuma günü insani ara verildi. Rehine takasının 4’üncü gününde ateşkes 2 gün daha uzatılırken Hamas, Gazze’de tuttuğu 11 İsrailli rehineyi daha serbest bırakarak Kızılhaç görevlilerine teslim etti. Daha sonra ise İsrail hapishanelerinden Filistinli 30’u kadın, 3’ü çocuk 33 esir özgürlüğüne kavuştu. Ancak İsrail’in bir taraftan da baskınlar yaptığı Batı Şeria’daki Filistinlileri gözaltına alması pes dedirtti. İsrail güçleri ayrıca Ramallah’ın batısındaki Beitunia ve Kafr Ain kasabalarında iki genci öldürdü.

GAZZE’DE ATEŞKES 2 GÜN DAHA UZATILDI

Gazze Şeridi’nde 24 Kasım saat 07.00’de başlayan insani aranın sona ermesine saatler kala önemli bir gelişme yaşandı. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed el-Ansari yaptığı açıklamada, Katar’ın devam eden arabuluculuk çalışmaları kapsamında Gazze Şeridi’ndeki insani aranın 2 gün daha uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Hamas’tan da anlaşmayı doğrulayan açıklama geldi. Ateşkesin önceki ateşkesle aynı koşullar altında 2 gün daha uzatılması konusunda Katar ve Mısır’la mutabakata vardıklarını açıkladı.

ATEŞKES SÜRESİNCE 186 ESİR ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

İsrail ve Hamas arasındaki 4 günlük geçici ateşkesin başladığı 24 Kasım Cuma gününden bu yana taraflar arasında 4 kez esir takası gerçekleştirilirken toplamda 175 kişi özgürlüğüne kavuştu. Dün de İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’de bulunan 11 İsrailli esirin ülkelerine getirilmek üzere Kızılhaç yetkililerine teslim edildiği belirtildi. Bu gelişmeyle birlikte İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatında şu ana kadar 51 İsrailli serbest bırakılmış oldu.

3’Ü ÇOCUK 30 KADIN SERBEST KALDI

Hamas ile İsrail arasında varılan esir takası mutabakatı kapsamında İsrail hapishanelerinden Filistinli 30’u kadın, 3’ü çocuk 33 esir salıverildi. Salıverilen esirlerden işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayanlar, Uluslararası Kızılhaç Örgütüne ait otobüsle İsrail Ofer Askeri Hapishanesi’nden ayrılarak Ramallah’a gitti. İsrail askerleri, Filistinli esirleri karşılamak üzere Beytunya beldesinde toplananlara göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle müdahale etti. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu bir Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

BATI ŞERİA’DA ZULMÜ ARTIRDILAR

İsrail polisi ise Doğu Kudüs’te serbest bırakılan Filistinli esirlerin evlerinin etrafında konuşlandı, yollarda kontrol noktaları kurdu. Bazı Filistinli esirlerin evlerini basan İsrail polisi, ailelere “herhangi bir kutlama yapılmaması ve evlerde toplanılmaması” uyarısında bulundu. Batı Şeria’nın birçok mahallesine yapılan İsrail baskınlarında onlarca Filistinli gözaltına alındı. Öte yandan İsrail askerleri, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tubas kentine de baskın düzenledi. Burada bir evi kuşatma altına alana askerler, içerdekilerin teslim olmasını istedi. Baskına tepki gösteren bölge sakini Filistinliler ile askerler arasında çatışma çıktı.

Filistin Esirler Cemiyetinden dün yapılan açıklamada, İsrail’in, “insani aranın” devam ettiği 4 gün boyunca Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria’daki baskınlarını artırdığını bildirmişti. Kurum, 7 Ekim’den bu yana 3 bin 260 kişinin gözaltına alındığını bunlardan 260’ının 4 günlük süre zarfında gerçekleştiğini kaydetmişti.

Kaynak: Haberler.com / İnsan Hakları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x