İngiltere’den Ukrayna çağrısı: Pes etmeyin

Polonya’da düzenlenen Varşova Güvenlik Forumunda konuşan Bakan Heappey, İngiltere’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini ve bunun doğal olduğunu bildirdi.

Heappey, silah stoklarının azalması nedeniyle ülkelerin pes etmemesi gerektiğini vurgulayarak “Ukrayna’yı bu gece ve yarın ve ertesi gün savaşta tutmalıyız. Eğer durursak, bu otomatik olarak Putin’in duracağı anlamına gelmez, ilk etapta sahip olduğu hedeflere ulaşma fırsatını yakaladığı anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin azalan silah stoklarını her gün yeniden doldurması gerektiğinin altını çizen Heappey, üretim temposunun artırılmasının önemine işaret etti.

“KENDİMİZİ DAHA İYİ HAZIRLAMAYA KARAR VERDİK”

NATO Askeri Komitesi Başkanı Amiral Rob Bauer da NATO’nun yeni savunma stratejisine uygun olarak, İttifak’a yönelik olası bir saldırı durumunda ilk ay içinde 300 bin askerin konuşlandırılabileceğini söyledi.

Bauer, kötü ve giderek daha saldırgan bir düşmana karşı hazır olmaları gerektiğini belirterek “”Bu nedenle 2019’da askeri stratejimizi düşünmeye ve değiştirmeye başladık, bu da Vilnius’ta kabul edilen daha ayrıntılı planlara yol açtı ve planlar temelde hazır olduğumuzdan emin olmamızı sağlıyor. Saldırıya uğrarsanız, hazır olmak zorundasınız çünkü aksi takdirde düşman kazanacaktır. Dolayısıyla daha fazla hazır kuvvetlere ihtiyacımız var. Daha fazla kabiliyete, stoka ve tatbikata ihtiyacımız var.” diye konuştu.

NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı tarafından bölgesel planlar geliştirildiğini söyleyen Bauer, “Geliştirilen bölgesel planlar temelde NATO’nun karşı karşıya olduğu iki tehdide, yani Rusya ve terör gruplarına karşı nasıl caydırıcı olunacağı ve bunlara karşı nasıl savunma yapılacağı ile ilgili. Bu planlar Vilnius’ta ve ondan önce Madrid’de liderler tarafından geliştirildi ve kabul edildi, doğu kanadında daha fazla savaş grubuna sahip olmak için kendimizi daha iyi hazırlamaya karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Rob Bauer, kolektif savunmanın önemine değinerek silah sistemleri ve mühimmat üretiminin de artırılması gerektiğini söyledi.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska, Ukrayna’ya ihtiyaç duyduğu sürece destek olacaklarını açıkladı.

Bakan Petrovska, “Ukrayna’nın hepimiz için önemli bir savaş verdiğinin, dolayısıyla egemen ve bağımsız bir ülkede yaşama hakları için mücadele ettiklerinin farkındayız. Dolayısıyla mümkün olan her şekilde desteğimizi hak ediyorlar.” ifadesini kullandı.

Slovenya Savunma Bakanı Marjan Sarec de NATO’nun birlikte durursa başarılı olabileceğin belirterek “Hep birlikte başarılı olabileceğimizin bilincinde olmalıyız. NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmediği için çok mutluyum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x