Geliyor gelmekte olan… Ankara’da -21 tehlikesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, 8 Ocak Pazartesi’den itibaren Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının kent genelinde etkili olacağı kaydedildi. Sıcaklıkların 5 ila 8 derece düşeceği ve 9 Ocak Salı günü kentin yükseklerinde, 10 Ocak Çarşamba günü de kent genelinde gerçekleşmesi beklendiği ifade edildi. Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten ise yaptığı paylaşımda “Bu neslin görmediği hiçbir şey kalmadı demiştik. Meğerse varmış. Cumhuriyet tarihinin en soğuk ve en karlı günleri yolda olabilir. Antalya ve Adana’da bile kar örtüsü ve Ankara’da bile gece -21 dereceler mümkün…” ifadelerini kullandı.

AKOM’un paylaştığı bilgilere göre soğuk hava 8 Ocak Pazartesi’den itibaren etkisini gösterecek. Sibirya kökenli soğuk havanın, hafta ortasında etkisini arttırarak yer yer etkili kar yağışına sebep olması bekleniyor.

SOĞUK HAVA DALGASI SİBİRYA’DAN GELİYOR

Lodosun getirdiği ılık havanın 8 Ocak Pazartesi’ye kadar sürmesi, akşam saatlerinden itibaren ise İstanbul’un Sibirya bölgesinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girmesi bekleniyor. Sibirya kökenli sistemle birlikte hava sıcaklıklarının 5 ila 8 derece azalması, yağmur ile başlayan yağışların 9 ve 10 Ocak’ta kara dönüşmesi öngörülüyor.

İşte gerçekleşmesi beklenen senaryo… Bu senaryoya göre kutup soğukları Antalya ve Adana’yı bile etkisi altına alırken Ankara’da -21 dereceler görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x