Yurt içinde gözler bugün açıklanacak enflasyon oranında

Investing.com – Bugün yurt içinde Mart ayı enflasyon oranı açıklanacak.

Enflasyonda yükseliş serisi 49 aydır devam ediyor

Ocak ayında ücretler ve vergilerdeki artışla aylık %6,65 oranında yükseliş gösteren TÜFE, Şubat ayında da daha çok gıda fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle aylık %3,15 oranında artış yaşadı. Mart ayında TÜFE’nin aylık %2,85 oranında artış göstermesi bekleniyor. Mart ayında da enflasyondaki yükselişin sürmesi durumunda Ocak 2019’dan itibaren aralıksız olarak artan TÜFE’de 50. aya girilmiş olacak.

Yıllık enflasyonda düşüş bekleniyor

Ekim’de %85’i aşan yıllık TÜFE, Aralık ve Ocak aylarında baz etkisi ile gerileme gösterdi. Şubat’ta ise yıllık TÜFE %57,68’e geriledi. Mart beklentisi %50 tabanına doğru düşüşün devam etmesi yönünde.

Öncü gösterge nasıl geldi?

Hafta sonu açıklanan İstanbul Enflasyonu Mart’ta aylık %2,95 oranında arttı ve yıllık %73,02 oldu. En çok fiyat arışı gıdada görüldü. Gıda grubunda ise et ve sebze fiyatlarındaki artış, yükselişin ana sebebi oldu. Ayrıca mevsim koşullarından dolayı giyim ve ayakkabı grubunda da artış gözlendi.

Yurt içi enflasyonda gıdanın ana belirleyici olması beklenirken enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyondaki yükselişi dizginleyen kalem olması bekleniyor..

Veri saat 10.00’da TÜİK tarafından açıklanacak.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir