Tunus’ta başbakanlığa Ahmed Haşşani atandı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Başbakan Necla Buden Ramazan’ı görevden alarak yerine Ahmed Haşşani’yi atadı. Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Kays Said, Necla Buden Ramazan’ı görevinden alarak, yerine Ahmed Haşşani’yi Başbakanlık görevine getirdi” ifadeleri yer aldı.

Görevlendirmeye ilişkin yayımlanan videoya göre Haşşani, Kartaca Sarayı’nda düzenlenen törende, yeni görevi için Said’in huzurunda yemin etti. Said, Haşşani’ye yeni görevinde başarılar diledi. AA’nın aktardığına göre Ahmed Haşşani, daha önce Tunus Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Ne olmuştu?

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de ilan ettiği olağanüstü kararlarla Meclis’in çalışmalarını dondurmuş, iki ay sonra da yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını kendine bağlamıştı. Said, başbakanı azletmesinden sonra 22 Eylül’de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımlamıştı. 29 Eylül’de ise akademisyen Necla Buden Ramazan, hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

17 Aralık 2022’de de erken genel seçimler yapılmıştı. Genel seçimlerin iki turunda da katılımın yüzde 11’de kalması, muhalefetin Cumhurbaşkanı Said’in meşruiyetini tartışmaya açmasına neden olmuştu. Tunus Halk Meclisi, erken genel seçimlerin ardından Mart 2023’te düzenlenen ilk oturumla çalışmalarına başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x