THORChain, güvenlik açığı endişeleriyle işlemleri durdurdu

Investing.com – Blockchain ağları arasında bir likidite köprüsü olarak çalışan THORChain, ağında bir güvenlik açığı tespit etmesinin arından işlemleri durdurdu.

Merkezsiz Finans (DeFi) sektöründe kötü niyetli kişiler özellikle köprü protokollerindeki güvenlik açıklarını bulmak için sürekli tarama yaparlar. THORChain geliştiricileri ise bu sefer hackerlardan önce davranarak güvenlik açığını tespit edip hatayı düzeltmek adına ağdaki işlemleri askıya aldı. Ancak 2023 yılın en büyük hack saldırısı olarak kayda geçen Euler Finance, bu kadar şanslı değildi. 

THORChain’in likidite platformu Nine Realms ve THORSec’in güvenlik açığı hakkında bazı raporlara sahip olduğu bilinirken işlemlerin durdurulmasına gerekçe olarak raporun doğruluğunun araştırılması olarak gösterildi. THORChain önümüzdeki günlerde araştırmaların devam edip etmemesine göre kullanıcılar için güncellemeler yayımlayabilir.

THORChain 8 büyük Blockchain ağını destekliyor 

THORChain, 2018 yılında Blockchain ağları arasında varlık takasına imkan tanıyan bir likidite protokolü olarak geliştirildi. Protokol şu an Ethereum, Bitcoin, Litecoin, Cosmos Hub, BinanceChain, Bitcoin Cash, Dogecoin ve Avalanche gibi 8 önemli Blockchain ağını destekliyor. 

THORChain ağı önemli Blockchain apları arasında bir köprü hizmeti gördüğü için hackerlar tarafından yakından takip edilen bir protokol. Öyle ki 2021 yılında bir güvenlik istismarına uğrayana THORChain ağı, siber saldırı sonucu 7,6 milyon dolarlık kripto varlığı çaldırdı. Geçen sene Ekim ayında ise bir yazılım hatası sonucu bireysel node’lar ilgili bir sorun meydana geldi ve ağdaki işlemler bir kez daha askıya alındı.

Ağın olası bir risk durumunda hızlıca durdurulması bazıları tarafından olumlu karşılanırken konu hakkında fikirlerini sunan bazı kullanıcılar, ağın merkezsiz olup olmadığını sorgulamaya başladı. Akılları karıştıran soru ise ekibin faaliyetleri hızla durdurmak için node’lar ile nasıl fikir birliğine ulaştığı konusuydu. 

THORChain ağında işlemlerinin durdurulmasının ardından ağın yerel varlığı RUNE, dün %5 geriledikten sonra bugün de düşüşe devam ederek 1,3 dolar seviyesine kadar geriledi.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir