Qualcomm’den Samsung’a yılın çalımı!

Samsung, dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Çoğumuzun akıllı telefonlar gibi popüler tüketici elektroniği ürünlerini tanıdığı bu Güney Koreli teknoloji devi, çeşitli geliştiriciler için işlemciler de üreten devasa bir şirket. Ancak ne yazık ki, son zamanlarda bu alanda bazı sorunlar yaşadığı görülüyor.

Samsung, sözleşmeli yonga üretimi işinde bir kez daha zorluk yaşadı. Qualcomm, son işlemcisi Snapdragon 7+ Gen 1’i, Samsung Foundry’nin 4nm LPE işlemi yerine TSMC’nin 4nm işlemi kullanarak üretmesine karar verdi. Bu karar, Samsung Foundry’nin son yıllarda verimlilik sorunlarıyla karşı karşıya kalması nedeniyle şaşırtıcı değil.

Qualcomm’den Samsung’a yılın çalımı!

TSMC’nin 4nm işlemi daha verimli olduğu kanıtlandı, bu da Snapdragon 7+ Gen 1’in öncüsünden daha güçlü bir performans ve verimlilik getirmesine neden olacak. İşlemci, 17 Mart 2023’te Qualcomm’un başlatma etkinliğinde tanıtılacak ve daha hızlı performans ve verimlilik sunması bekleniyor.

Çip, 2,92GHz hızla çalışan bir Cortex-X2 CPU çekirdeği, 2,5GHz hızla çalışan üç Cortex-A710 CPU çekirdeği ve maksimum 1,8GHz frekansında çalışan dört Cortex-A510 CPU çekirdeği içeriyor. Ayrıca yonga seti 580MHz hızla çalışan Adreno 725 GPU‘yu da barındırıyor.

Sızdırılan benchmark sonuçları, Snapdragon 7+ Gen 1’in Geekbench’in tek çekirdekli CPU testinde 1.232 puan ve çoklu çekirdekli CPU testinde 4.095 puan aldığını gösteriyor. Bu neredeyse Snapdragon 8 Gen 1‘e yakın olan MediaTek Dimensity 9000 ile aynı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir