İtalya’da taraftarlar polis arabasını kundakladı! Başkan sert çıktı: İngiliz kuralları uygulansın

İtalyan ekibi Napoli’nin dün gece Eintracht Frankfurt ile oynadığı UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu rövanş maçı öncesi ve sonrasında çıkan olaylar çok tartışıldı. Güvenlik gerekçesiyle maça alınmayan Eintracht Frankfurt taraftarlarının, organize bir şekilde Napoli’ye gelmesi ve polislerle çatışması Avrupa’da büyük yankı uyandırdı.

Napoli Başkanı Aurelio De Laurentiis yaşananlar sonrası çok sert açıklamalarda bulundu. Aurelio De Laurentiis, valilikte düzenlenen toplantıda ağır ifadeler kullandı.

İTALYA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YASAKLAMIŞTI

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde dün gece oynanan Napoli – Eintracht Frankfurt maçı için İtalya İçişleri Bakanlığı, kamu güvenliğini gerekçe göstererek Alman taraftarların maçı stattan izlemesine yasak getirmişti.

Eintracht Frankfurt bu kararı temyiz mahkemesine taşıdı ve yasak kısmen kaldırılmıştı. Frankfurt’ta ikamet edenlere ve bu kentten gelenlere yönelik bilet satışının yasak olduğu; bu kapsam dışında kalan Alman taraftarlara ise bilet satışı yapılacağı belirtilmişti.

POLİS ARABASINI KUNDAKLADILAR

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Alman basınına konuşmuş ve Eintracht Frankfurt taraftarlarına getirilen deplasman yasağını “kabul edilemez” olarak nitelendirmişti. Napoli’de dün oynanan maçın öncesi ve sonrasında inanılmaz olaylar yaşandı.

Napoli’ye otobüslerle gelen Alman taraftarlar, kent merkezinde polislerle çatışmış, polis arabalarını ve çöp kutularını ateşe vermişti. Maçın ardından İtalyan taraftarlar, Alman taraftarların oteline girmek isteyince güvenlik güçleri engel olmuştu.

Çıkan olaylar sonucunda 6 güvenlik görevlisinin yanı sıra; 3’ü Alman olmak üzere toplam 8 kişi gözaltına alınmıştı.

VALİLİK TOPLANTI DÜZENLEDİ

Napoli’de valilik yaşanan bu skandal sonrası bir toplantı kararı aldı. Toplantıya Napoli Başkanı Aurelio De Laurentiis de katılım gösterdi. Başkan Aurelio De Laurentiis, siyasilere “ultralar” olarak anılan fanatik taraftar gruplarına yönelik sıkı tedbirler alması çağrısında bulundu.

Napoli Başkanı Aurelio De Laurentiis, kendi taraftar gruplarına da sert çıktı. Alman taraftarlarla çatışmak için dışarıda olan Napoli taraftarları hakkında konuşan Aurelio De Laurentiis, “Spor spordur. Takıma gösterilen destek de sağlıklı olmalıdır. Çünkü aileler, çocuklar stada gidiyor. Onlara statlarda uyuşturucu ya da silah gösterilmemesi gerekiyor. Bazı insanlar ‘Biz Napoliyiz’ diyerek dün Alman taraftarlarla çatışma bahanesiyle başıboş şekilde dolaşıyorlardı, ama aslında güvenlik güçleriyle çatışmaya hazırdılar” dedi.

Eintracht Frankfurt taraftarlarının maça alınmaması kararını eleştiren UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e de sert çıkan Aurelio De Laurentiis, “UEFA hakkında sezon sonunda konuşacağım. O beyefendi kendi kendine konuşuyor” ifadelerini kullandı.

“STADYUM KUTSALDIR”

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye de seslenen De Laurentiis, “Yıllardır, statlarda İngiliz yasalarının uygulanması için çağrıda bulunuyorum. Meloni’ye de bunu söyledim. Meloni’nin (Eski İngiltere Başbakanı Margaret) Thatcher gibi olmasını bekliyorum. Stadyum kutsaldır ve sahne performansı ortaya konulmalıdır. Dün stadımızda, İngiltere’deki statlara benzer görüntü verdiğimiz için gururluyum” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir