FTX CEO’suna Yeni İddianame: Rüşvet de Vermiş!

FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) hakkında yeni bir iddianame yayınladı. Bulgulara göre, kişisel çıkarları için Çinli hükümet yetkililerine 40 milyon dolar rüşvet vermiş…

FTX kurucusu SBF, rüşvet komplosu ile suçlanıyor

Kötü şöhretli Sam Bankman-Fried’a yeni bir suçlama yöneltildi. ABD savcıları, SBF’ye Çinli kamu görevlilerine rüşvet vermek için komplo kurmak suçlamasıyla birlikte bir rüşvet suçlaması daha yönelttiler. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere FTX, Kasım ayında iflas etmeden önce müşteri fonlarıyla finansal sağlığını düzeltmekle suçlandı.

Federal savcılar tarafından hazırlanan iddianameye göre, 31 yaşındaki kripto milyarderi Bankman-Fried, Çin hükümet yetkililerinin kişisel çıkarları için yaklaşık 40 milyon dolarlık kripto para birimi transferini yönlendirmekle suçlanıyor. ABD hükümeti, rüşvetin amacının, Çin makamlarının dondurduğu, 1 milyar doların üzerinde kripto para birimi bulunan Alameda Research’in ticaret hesaplarını çözmek olduğunu iddia ediyor.

Yeni iddianame, transferin, Alameda’nın ana ticaret hesabından özel bir kripto para cüzdanına yaklaşık Kasım 2021’de gerçekleştirildiğini belirtiyor. Hesapların çözülmesinin ardından, savcılar Bankman-Fried’in rüşveti tamamlamak için kripto para biriminde daha fazla ödeme onayı verdiğini açıkladılar.

SBF, 12 dolandırıcılık suçlamasına ek olarak rüşvet davasıyla yüzleşiyor

FTX davasında, savcılar, ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan’ın Bankman-Fried’in yeni 13 suçluk iddianamesiyle yargılanması için mahkeme duruşması düzenlemesini talep etti. Geçen ay, savcılar SBF hakkında dört ek suçlama getirdi ve Washington, DC’de etki sahibi olmak için kampanya bağışları yapma yasadışı bir planın kilit ismi olduğunu iddia ettiler.

Bankman-Fried, FTX’in iflasıyla ilgili sekiz suçlama ile suçlanmış ve şu anda kefaletle serbest bırakılmış durumda. Suçlamalar, Alameda Research adlı kripto odaklı hedge fonunda yaşanan kayıpları kapatmak için müşteri fonlarında milyarlarca dolar çalmakla ilgiliydi. Bankman-Fried daha önce suçlamaları reddetti.

Kefalet şartları değişti

Salı günü Yargıç Lewis A. Kaplan, Bankman-Fried’in sanal özel ağ kullanımıyla ilgili endişeleri takiben internete erişimini kısıtlamayı amaçlayan kefalet şartlarında yapılan bir değişikliği onayladı.

Yeni koşullar altında Bankman-Fried’in, avukatları tarafından sağlanan bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla yalnızca savunmasını hazırlamasına yardımcı olacak bir veritabanına erişmek amacıyla bir VPN kullanmasına izin verilecek.

Bankman-Fried, özel dizüstü bilgisayarı yalnızca yanında bir avukat veya savunma ekibinin firmasından bir avukat yardımcısı olduğunda kullanabilir. Kaplan, bu kişinin “dizüstü bilgisayarı kullanırken Bay Bankman-Fried’in yanında kalacağını ve işini bitirdiğinde dizüstü bilgisayarı geri alıp evden çıkaracağını” yazdı. Bankman-Fried, ailesinin California, Palo Alto’daki evinde ev hapsinde tutuluyor ve burada hareketleri büyük ölçüde kısıtlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir