Erdoğan, Brunei Sultanı Waddaulah ile ortak basın toplantısında konuştu: ”Türk dizi ve filmleri kardeşlerimizce yakından takip ediliyor”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülke ve millet olarak yaşadığımız bu zor günlerde Brunei Sultanlığının sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız” dedi. Erdoğan, “Türk dizileri ve filmleri Bruneili kardeşlerimizce yakından takip ediliyor” ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Brunei Darusselam Sultanı Hacı Hassanal Waddaulah

Brunei Darüsselam Sultanı Waddaulah ve heyetini Ankara’da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, Brunei Darüsselam Sultanı Waddaulah’ın 2012’deki Türkiye ziyaretinin, devlet başkanı düzeyindeki ilki teşkil ettiğini hatırlattı. Erdoğan, kendisinin de aynı yıl Başbakan olarak Brunei’ye ziyarette bulunduğunu, ardından iki ülke büyükelçiliklerinin 2013’te karşılıklı faaliyete geçirilerek ilişkilere ivme kazandırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıymetli kardeşimle bugün yaptığımız görüşmelerde ikili münasebetlerimizi kapsamlı bir şekilde ele aldık. İşbirliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı teyit ettik. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirecek yatırım alanlarına ilişkin fikir teatisinde bulunduk. Savunma sanayi, inşaat, tarım, turizm, sağlık, enerji, bilişim, İslami finans ile helal üretim alanlarında işbirliği imkanlarını değerlendirdik” dedi.

“Türk dizileri ve filmleri kardeşlerimizce yakından takip ediliyor”

İmzalanan anlaşmalarla ilişkilerin ahdi zeminini tahkim ettiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kültür ve eğitim alanlarındaki işbirliğimiz beşeri bağlarımızı güçlendiriyor. Okçular Vakfımızın, büyükelçiliğimizin ve Yunus Emre Enstitümüzün katkılarıyla Brunei’de Türk Okçuluğu dersleri veriliyor. Türkçe kurslarına Bruneili kardeşlerimiz yoğun ilgi gösteriyor. Türk dizileri ve filmleri kardeşlerimizce yakından takip ediliyor. Bu şekilde beşeri ilişkilerimiz her geçen gün daha da kuvvetleniyor. Görüşmelerimizde güncel, küresel meseleler üzerinde de durduk. Filistin, Rohingya ve İslam düşmanlığı gibi konuları ve Ukrayna savaşını ele aldık. Asean ve İslam İşbirliği Teşkilatı baş ta olmak üzere bölgesel ve uluslararası platformlarda işbirliğimizi arttırmanın önemine değindik. Bütün bunlarla beraber bu ziyarete vesile teşkil eden 11 vilayetimizdeki deprem felaketi üzerinde hassasiyetle durma imkanı bulduk. Kendilerine deprem hakkında 12 dakikalık filmi izlettik ve kendileri de bu felaketi bizzat görünce hakikaten bunun boyutunu daha da derinliğine anlamış oldular. Ülke ve millet olarak yaşadığımız bu zor günlerde Brunei Sultanlığının sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız. Kıymetli kardeşim Sultan Bolkiah’a ve heyetine ziyaretleri için tekrar teşekkür ediyorum. Yaklaşan Ramazan-ı Şerif’in ülkelerimiz İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabb’imden niyaz ediyorum.” 

Brunei Darüsselam Sultanı Waddaulah ise şöyle konuştu:

“Konuşmamın başında, şahsen ve Brunei halkı adına en derin taziyelerimizi Türkiye Cumhuriyeti halkına sunmak isteriz. Çok yıkıcı depremler sonucu yaşanan felaket sonrasında Brunei her zaman Türkiye ile dayanışma içindedir. Elinden gelen her şekilde yardım sunmaya da hazırdır. Eminim ki hükümetin çabalarıyla ve Türk insanlarının dayanıklılığı ve gücüyle bu trajediyi de atlatacak ve daha güçlü hâle gelecektir.” (ANKA/AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir