Bitcoin sakin kalmaya devam ederken kripto piyasaları Powell’ı bekliyor

Investing.com – Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları genel olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün Senato’da yapacağı konuşma öncesi yatay hareket ediyor. 

Hafta sonundan bu yana devam eden yatay seyirde ayrıca işlem hacimleri de gözle görülür bir şekilde düşmüş durumda. Bitcoin, son 4 gündür daha çok 22.300 dolar bandında kalırken 22.150 – 22.600 dolar aralığında hareket etti. 

Toplam piyasa değeri ise 1 trilyon dolar sınırında destek bulmaya devam ediyor. Son 24 saatlik işlem hacmi ise 30 milyar dolara kadar geriledi. Piyasaki zayıf görünüm, bu haftaki kritik görüşmeler, makroekonomik veriler ve piyasadaki olumsuzlara göre sakin seyrin aşağı doğru bozulabileceğine dair yorumlara neden oluyor. 

Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması bekleniyor

Kripto yatırımcıları, grafiklere de yansıdığı üzere Powell’ın Fed’in para politikasına dair 6 aylık perspektifini sunacağı toplantıya odaklanmış durumda. ABD yatırımcıları arasındaki genel görüş ise Fed’in şahin politikasını devam ettirmesinin ABD’de resesyona yol açabileceği ve enflasyonu düşürmede daha etkisiz olabileceği yönünde.

Bu endişeler ışığında riskli varlık yatırımcılarının tutundukları tek dal, Powell’ın konuşması sırasında daha ılımlı konuşarak piyasayı rahatlatacak açıklamalar yapması olarak görülüyor. 

Diğer yandan kripto para piyasalarının karşılamaya çalıştığı tek risk, Fed’den gelecek şahin açıklamalar değil. Kripto endüstrisi içinde Silvergate’in yaşadığı finansal sorunlar, gündemdeki yerini korurken bugün FTX’in iflas eden risk sermayesi iştiraki Alameda Research’ün Grayscale’e dava açacağına yönelik açıklamalar piyasa için yeni bir olumsuz olarak yorumlanıyor. 

Ethereum’un hisse ispatına geçmesi sonrası kilitli ETH’lerin serbest bırakılmasını sağlayacak olan Shanghai güncellemesinin Nisan ayına ertlenmesi de yatırımcıların moralini bozan bir gelişme olarak ortaya çıktı. 

Güncel gelişmeler arasında geçen hafta ilk ödemelerin başlayacağı Mt. Gox davasıyla ilgili olarak yaklaşık 142 bin BTC’nin alacaklılara ödeneceği düşünülüyor. Alacaklıların kripto varlıklarını satabileceğine yönelik endişeler de piyasada baskı oluşturmaya devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir