Bitcoin Fiyatı Kritik Bölgeye Girdi! Sıradaki Ne?

Bitcoin fiyatı güçlenen dolar endeksi (DXY) karşısında destek olarak 22.000 doları kaldırmakla tehdit ediyor. Lider kripto ABD’den gelen beklenenden güçlü istihdam verilerinin ardından 8 Mart’ta üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Sırada ne var?..

ABD istihdam verileri, BTC fiyatı üzerinde etkisini artırıyor

TradingView’den alınan veriler, BTC fiyatının gün içinde 21.858 dolara kadar düştüğünü gösteriyor. Bitcoin şu anda 22.000 dolar desteğini korumaya çalışıyor ve trader’ların aşağı yönlü hedefleri 21.300 dolardan hala çok uzakta. Popüler kripto analistlerinden Michaël van de Poppe, mevcut durumu “Bitcoin başlangıçta görmek istediğim gücü göstermiyor (dün hafif bir sıçrama yaşanıyor)” diye özetledi. Kripto analisti daha yüksek seviyeler için 23.000 doların kritik olduğunu söylüyor:

Bu durumda, bir sıçrama gerçekleşmeden önce 21,2 bin dolardaki dip seviyelere doğru biraz daha aşağı yönlü bir ivme aranıyor. 30 bin dolar istiyorsak, 23 bin doları çevirmek gerekiyor.

Bu arada, Twitter’dan kripto trader’ı Daan Crypto Trades, volatilitenin Bitcoin vadeli işlem piyasalarındaki hareketler sayesinde olduğunu savundu. Bunun “Binance vadeli işlem çiftinde büyük teklif derinliği, açık ilgi alanındaki oldukça artışla birleştiğinde” meydana geldiğini açıkladı.

Makro olaylar, hareketli kripto piyasasına geldiğinde karışık sonuçlar verdi

Kriptokoin.com olarak aktardığımız Fed Başkanı Jerome Powell’ın önceki gün ABD Kongresi huzuruna çıkması bir tepki uyandırmadı, ancak o günkü istihdam verileri piyasayı alt üst etti. Van de Poppe, günün tarım dışı istihdam artışlarına ilişkin yorumlarının bir bölümünde şunları yazdı:

İstihdam edilenlerde beklenti 197 bin oldu. Gerçek sayı 242 bin ki bu beklenenden daha olumlu… Powell’ın 2023’te faiz oranlarını daha fazla artırmak istediğini az önce duyduğumuz için risk odaklı yatırımcılar için pek iyi değil.

Bu tür “sıcak” istihdam rakamları, Fed’in finansal koşulları daha uzun süre daha sıkı tutmak için daha fazla hareket alanına sahip olduğunu ima ettiğinden, geleneksel olarak riskli varlıkları tedirgin ediyor.

Dolar iki üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında ne kadar artıracağına ilişkin tahminler, düşen enflasyona ilişkin artan belirsizliğin kanıtı oldu. CME Group’un FedWatch Aracından alınan verilere göre, piyasa şu anda Şubat ayındaki 25 baz puan yerine 50 baz puanlık daha büyük bir faiz artışını tercih ediyor.

DXY, Bitcoin fiyatı için yükseliş bekleyen balinaları terste bıraktı

ABD dolar endeksi (DXY) de aynı şekilde Bitcoin boğalarını istenmeyen bir sürprizle karşı karşıya bıraktı. 7 Mart’taki güçlü seansın ardından Endeks, 1 Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyeleri olan 105,88’i vurduktan sonraki gün konsolidasyona girdi.

Yatırımcı David Brady, “DXY’yi izleyin… 106’nın üzerinde negatif farklı bir yükseliş için mükemmele yakın bir kurulum var, ardından en azından büyük bir geri çekilme veya 100’ün altına düşüş başladı,” diye tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir