Almanlar Çalışacak İşçi Arıyor: Türkiye’den Garson Götürmek İçin Aylardır Bekleyenler Var

Almanya’da işçi açığı 1 milyona yaklaştı. Birçok restoran yılda 30 bin euro maaş vaadiyle Türkiye’den garson götürmeye çalışıyor.

Alman ekonomi dergisi Wirtschaftswoche, Almanya’daki şirketlerin yüzde 40’ının uygun personel bulma sıkıntısı yaşadığını yazdı.

2030 yılına kadar işçi açığının 7 milyonu bulması beklenirken yetkililer bunun gerekçesi olarak yaşlanan ve azalan nüfusu gösteriyor.

İşte bu nedenle yurt dışından ve özellikle de Türkiye’den işçi alımı kolaylaştırılıyor. Planlar, gelen işçilere ilk olarak bir yıllık vize verilmesi ve bu sürenin daha sonra duruma göre uzatılması yönünde.

Sözcü’nün haberine göre, henüz yasal hazırlıklar sürse de, şu anda bile uygun iş bulup davet alan Türkler, çalışma vizesi ile gelebiliyor. Nitelikli personel açığı her geçen yıl artarken, Doğu Avrupalılar bu açığı kapatamıyor.

Almanya’daki tüm açık pozisyonların yüzde 20’si iki aydan fazla süredir boş.

Almanya’da özellikle şu alanda işçi ve yabancı işçiler aranıyor ⬇️

Doktor, hemşire ve sağlık çalışanı

Havaalanı çalışanları, pilot, hostes

Makine mühendisliği, sanayi- kontrol mühendisliği, elektrik mühendisliği

Yazılımcılar

Hizmet sektörü çalışanları

Turizmciler, Türk restoranları, Alman lokantaları çalışacak eleman bulamıyor. Türkiye’den garson getirmek için aylardır bekleyenler var. Garsonların yıllık geliri en az 30 bin Euro.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir