Afrika Birliği Dönem Başkanı’na aile fotoğrafı boykotu: Mali ve Burkina Faso’da istenmeyen kişi ilan edildi

Yerel basında çıkan haberlerde, aynı zamanda Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı da olan Assoumani’nin, 27 Temmuz’da Rusya-Afrika Zirvesi’nde, yönetimde askerlerin olduğu Burkina Faso ve Mali liderleriyle aile fotoğrafında bulunmak istemediği için bu 2 ülkede istenmeyen kişi ilan edildiği belirtildi.

Assoumani’nin 14 Ağustos’ta AfB Dönem Başkanı sıfatıyla Mali ve Burkina Faso’yu ziyaret etmesi bekleniyordu. Ziyaretin iptal olduğu öğrenildi.

– Afrikalı bazı liderlerden aile fotoğrafı boykotu

Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesinin açılışında çekilen aile fotoğrafında bazı Afrikalı liderler, darbeci hükûmet başkanlarını protesto ederek onlarla aynı kareye girmek istememişti.

AfB Dönem Başkanı ve Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Assoumani’nin yanı sıra Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat ve Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso aile fotoğrafında yer almamıştı.

Liderlerin, darbeyle başa gelen Mali Cumhurbaşkanı Assimi Goita ve Burkina Faso Cumhurbaşkanı İbrahim Traore ile aynı fotoğrafta yer almak istemediği ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x