‘319 bin konut bir yılda bitirilecek’

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ/ NURDAĞI- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin vurduğu Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde afet konutlarının temel atma törenine katıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın da hazır bulunduğu törende konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

ATEŞ TÜRKİYE’Yİ YAKTI: 50 binin üzerinde şehidimiz var. Deprem ateşi sadece düştüğü yeri değil, 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla tüm Türkiye’yi yakmıştır. Gaziantep’e depremden 3 gün, Nurdağı’na 2 hafta sonra geldik. Cumhur İttifakı olarak buralardaydık. Köyleri ve ilçeleriyle depremin yıktığı şehirlerimizin tamamını ayağa kaldırmadan durup dinlenmeyeceğiz. Yaklaşık bir buçuk ayın ardından yoğun çalışmaların tamamında önemli bir safhaya geldik. Enkazın neredeyse yarısını kaldırdık. Geçici barınma alanlarını konteynerleriyle, prefabrikleriyle, çadırıyla eldeki tüm imkanları kullanarak yaygınlaştırıyoruz. Bu alanları altyapısıyla, sosyal ihtiyaçları karşılayacak birimleriyle, parkıyla, yeşil alanıyla, adeta bir mahalle kurma anlayışıyla yapıyoruz.

YUVALARINA DÖNÜYORLAR: İlk haftalarda ülkemizin diğer şehirlerine giden vatandaşlarımız da yavaş yavaş yuvalarına dönüyorlar. Hasarsız ve az hasarlı evlerde oturulmaya, iş yerleri açılmaya, fabrikalarda çarklar dönmeye başladı. Halen yaklaşık 2.5 milyon insanımızı deprem bölgesi dışındaki şehirlerde, yine yaklaşık 2.5 milyon insanımızı geçici barınma alanlarında misafir ediyoruz. Evini kaybetmiş insanlarımızı bir an önce yeni yuvalarına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için kalıcı konutların inşa sürecini, depremin hemen ardından başlattık. Yürüttüğümüz hasar tespit çalışmaları sonunda tüm deprem bölgesinde 313 bin binadaki 894 bin bağımsız bölümünün yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğunu gördük. Amacımız 319 bini bir yıl içinde olmak üzere, toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzede vatandaşlarımıza teslim etmektir.

67 BİN KONUTUN YAPIMI BAŞLADI: Gaziantep’te de 29 bin 741 deprem konutu ve 12 bin 607 köy evi inşa edeceğiz. Bu konutlardan 7 bin 87’sinin temelini bugün burada atıyoruz. Kilis’te inşa edeceğimiz 649 konutun temelini de yine bugün atıyoruz. Bugüne kadar bölge genelinde 67 binin üzerinde konutun ve köy evinin yapım sürecini başlattık.

ŞAHLANIŞIN EŞİĞİNDEYİZ: Neredeyse 30 yıldır belediye başkanı, başbakan, cumhurbaşkanı olarak milletimizin hizmetkarı bir kardeşinizim. Bugüne kadar milletimize verdiğimiz her sözü tuttuk. Tarihimizin en kapsamlı demokrasi ve kalkınma atılımlarının altında imzamız var. Milletimiz de bugüne kadar bizi hiçbir zaman yalnız komadı. Şimdi bir kez daha Cumhur İttifakı olarak desteğinize talibiz. Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü demokrasi ve kalkınma alt yapısıyla önceki dönemlerin eksiğini önemli ölçüde telafi ettik. Artık asıl büyük şahlanışın eşiğindeyiz.

DAHA BÜYÜK VİZYON: Önümüzde 14 Mayıs seçimleri var. Kazasız belasız bir şekilde bu seçimi de atlattıktan sonra tüm enerjimizi Türkiye Yüzyılı’nın inşasına vereceğiz. Bu yolda Cumhur İttifakı’yla birlikte yürümeye var mıyız? Ben sizlere inanıyorum. Dün nasıl ‘Durmak yok yola devam’ dediysek, nasıl mücadeleleri hep birlikte verdiysek şimdi de ‘Doğru adımlarla yola devam’ diyerek, Türkiye’yi daha büyük bir vizyona kavuşturmak istiyoruz.

‘YSK suratlarına vurdu’

İşte çıkmışlar, Erdoğan aday olamaz? Ne oldu? YSK suratlarına vurdu mu? Şimdi ne diyorlar? Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gidiyoruz. Yolunuz açık olsun. AYM’nin bundan önce bu konularda ne karar verdiklerinden de bunların haberleri yok. Bunlar ne anayasa bilir ne kanun, bunların demokrasi ile zaten yakından uzaktan alakası yok. Bunlar teröristlerle el ele kol kola yol yürürler. 14 Mayıs’ta bunları Cudi’ye, Gabar’a, Bestler Deresi’ne gömmeye var mıyız? Geçmişte gömdük mü? Gene gömeceğiz, hiç endişeniz olmasın.

‘Bunlar Türkiye’yi yönetemez’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nurdağı’ndaki temel atma töreninin ardından MHP lideri Bahçeli ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan’la birlikte Kilis’e geçti. Burada depremzedelerle iftar açan Erdoğan, muhalefeti eleştirerek, şunları söyledi: “Daha bir masa etrafına toplanmış 7-8 kişiyi idare edemeyenlerin 85 milyon vatandaşıyla Türkiye’yi idare etmesi beklenemez. Hele hele teröristlerle el ele dolaşanların benim ülkeme verebileceği hiçbir şeyi yoktur.”

‘Koalisyonlarla ülke yönetilemez’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de 14 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çekerek “Bu seçimlerin önemini iyi anlamak, hizmeti karalayarak bir yere varmak isteyenlere fırsat verdirmemek lazımdır. Hizmeti yarıda bırakamayız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hizmetin devamı için Sayın Erdoğan’a tekrar yolun açık olsun diyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin geçmişte koalisyon hükümetlerinden çok çektiğini vurgulayan Bahçeli, “Türkiye’nin bu acılı günlerinde, Türkiye’nin ateşle sarıldığı dönemde koalisyonlarla ülke yönetilemez” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*